Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Saç biti binlerce yıldır insan ve hayvanların tabir-i caizse başına bela olmuş parazit türüdür. Eğer sitemizde ki diğer yazıları da incelediyseniz saç bitlerinin neden ve nasıl bulaştığı hakkında bir çok bilgiyi sizlerle paylaştık. Bu yazımızda da saç biti nasıl temizlenir başlığı ile devam edeceğiz. Saç biti mikro boyutta bir parazittir saç diplerinde öyle aralara sızar ki bazen gözle baktığınızla belki de göremeyebilirsiniz bile. Bunun için eğer çocuğunuzda veya başka bir yakınınızda bit olduğundan şüphe ediyorsanız çok dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. Ayrıca saç biti yalnız olmayıp saç tellerine sirke ismi verilen yumurtalarını da bırakmaktadır. Bunlarda tıpkı bitler gibi çok küçük boyutta olup yumurta oldukları için hareketsizdir.

Saç Biti Temizliği Nasıl Yapılır?
İlk olarak bitlendiğinden şüphelendiğiniz kişinin saçını ayrıntılı bir şekilde incelemenz gerekmektedir. Kucağınıza sereceğiniz beyaz bir havlunun üzerine bitlendiğini düşündüğünüz kişinin başını yatırın ve gerekirse saçları tek tek ya da gruplar halinde bir tarafa doğru tarayarak kontrol edin. Sirke ve bit gözlemlediyseniz yapılacak olanlar oldukça basit. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey PEDİKAP saç biti temizlik setidir. Günümüzde dermatolojinin gelişmesi ile birlikte bitlerin yok edilmesine yönelik temizlik setleri üretilmektedir. Eskiden sinek ve böcek ilacı, mayonez ya da benzeri yöntemlerle yok edilen saç bitleri günümüzde bu saç biti ilaçları sayesinde kolayca yok edilmekte ve hatta 1 sene boyunca tekrar bitlenmeyi önleyecek çeşitleri bulunmaktadır.

Bit Temizliği İçin Pedikap

Pedikap içerisinde saç biti ilacı, şampuanı ve tarak içeren bir temizlik setidir. Öncelikle sprey formunda olan ilaç kuru saça tüm saçı ıslatacak şekilde 8-12 cm kadar mesafeden uygulanır. Siz her ne kadar ense ya da kulak arkalarını temiz olarak görseniz de bitlerin en sevdiği alan bu bölgelerdir. Yani atlamadan bu bölgeler de dahil olmak üzere ilacı uygulamanız gerekmektedir. Ürünü uygulamış olup tüm saçın ve riskli bölgelerin de ıslandığından emin olduysanız en az 15 dakika beklemeniz gerekmektedir. Dilerseniz daha fazla da tutabilirsiniz ki bu daha etkili olacaktır. Hatta ürünü uyguladıktan sonra kişinin başına naylon bone geçirirseniz ilaç etkisini kaybetmeyecek ve tüm bitlerin soluklarını keserek ölmelerini sağlayacaktır.

Bu işlem bittikten sonra yıkamaya karar verdiğiniz de şampuan formuna ihtiyacınız olacak. Duşa girerek şampuanı saçta güzelce köpürterek 3-5 dakika durmasını sağlayın. Daha sonrasında su ile güzelce durulayın bu şekilde ölmüş olan bitlerin ve sirkelerin çoğu gidecektir. Saçı duruladıktan sonra bir havlu yardımı ile saçı tamamen kurulamadan yüzeysel olarak sadece ıslaklığını alın. Saçın nemli kalması gerekiyor ki sık dişli tarak hem can yakmasın hem de taraması kolay bir şekilde gerçekleşsin. Çocuğunuzun arkasına temiz bir beyaz bez ya da havlu koyarak saçını bu havlunun üzerine doğru güzelce tarayın. Tarama işlemini önden arkaya, sağdan sola, soldan sağa, arkadan öne gibi karışık şekilde yön değiştirerek yapın. Saç aralarında ve diplerinde kalan tüm bitler ve sirkelerin bu şekilde havluya döküldüğünü göreceksiniz. Belirli periyotlarla havluyu silkeleyerek veya değiştirerek taramaya devam edebilir. Böylece dökülen bitlerin bitip bitmediğini anlayabilirsiniz.

Şampuan formunu 10-15 gün aralıklarla tekrar kullanmanızda herhangi bir sakınca olmayıp, aksine fayda vardır. Böylece çocuğunuz veya bir başka aile bireyini tekrar yeni bir bitlenme vakasına karşı koruma altına almış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018