Saç Biti Nasıl ve Nerede Oluşur?

Hayatınızın bir noktasında mutlaka saç biti problemiyle karşılaşmış ya da hiç olmasa da yakınlarınızdan birinde şahit olmuşsunuzdur. Özellikle de çocuklarda sıkça karşılaşılan bu problem de büyük olasılıkla sizin tanıdığınız bir çocukta veya çocuğunuzda meydana geldi. Fakat endişe etmeye gerek yok saç bitleri herhangi bir hastalığa sebep olmaz, tek sıkıntısı yaşattığı dayanılmaz kaşıntılar ve kişiden kişiye geçme eğilimidir. Çocuklar okullarında oynadıkları oyunlar sırasında şakalaşırken ya da ders esnasında herhangi bir sebeple kafa kafaya verirse bit olan çocuktan diğer çocuğa kolayca geçer veya ortak kullanılan eşyalar varsa bunlardan da geçiş olabilir. Örneğin şapka, bandana, toka, tarak, yastık, koltuk, yorgan, kapişon gibi araçlar bitlerin transfer olmalarına basamak olmaktadır.

Bitlenen birini gördüğünüzde lütfen “tüh bitlenmiş, bitli çocuk” gibi tepkiler vermeyin ya da çocuğunuzu şu çocuk bitliymiş pis demek ki ona yaklaşma şeklinde telkin etmeyin. Çünkü burada yanlış bilinen şudur ki bit kesinlikle temiz ya da kirli insan ayırımı yapmaz. Yakaladığı her saça bulaşır. Bu saç temiz ben bulaşmayayım gibi bir düşüncesi yoktur ve olamaz. Hatta temiz saçta deriye daha kolay ulaşır ve kolaylıkla kan emme faaliyetine başlar.

Dolayısıyla insanları asla bu şekilde yargılayarak onların psikolojilerinin bozulmasına sebep olmayın.

Saç Bitleri Nerelerde Yaşar?

Binlerce yıldır milyarlarca insanın başına bela olmuş olan bitler günümüzde halen varlığını sürdürmekte ve özellikle küçük çocuklara ızdırap olmaya devam etmektedir. Asalak grubunda olan bu parazitler kanatsızdır ve yer yüzünde en fazla kuşlar üzerinde bulunurlar. Kuşların dışında yırtıcı, memeli, kemirgen ve toynaklı hayvanlarda da sıkça karşılaşırlar. Tabi insanların saçında bulunan bitlerle hayvanlarda bulunan bitler farklıdır. Hatta taş, kitap ve pislik içinde yaşayan çeşitleri bulunmaktadır.

Bitler Nereden Gelirler?
Üst kısımda da belirttiğimiz gibi bit çeşitleri bulunan bir asalaktır. İnsanların saçında hayatlarını sürdürmeye çalışan tipine saç biti ismi verilir. Bu tarz bitler yaşamlarını sürdürebilmek için kişinin saç derisine yapışmalı ve buradan kan emmelidir. Saç derisinden uzak açık bir havada yaşamını en fazla 3 gün sürdürebilir. 3 gün sonunda ise ölür. Dolayısıyla sizin yakınınızda ki birinin oturduğu koltukta bulunan bit 3 gün içinde size geçebilir. Sinemada, toplu taşıma araçlarında veya benzeri yerlerde sizden önce oturmuş kişiden düşen bit size rahatlıkla bulaşabilir. Bunlar tarak, bandana, şapka, yastık gibi araçların kullanılmasında da geçerlidir.

1 Comment

Add a Comment
  1. çocuğum ilkokula başladığı 10.gün bitlenmiş gelmiş sayenizde çözüm bulduk çok sağolun yararlı bilgiler için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018