Saç Bitini Ne Öldürür?

Saç bitleri insanoğlu için yıllardır ciddi düzeyde sıkıntı yaratmış parazitlerdir. Bitlerin yalnızca saç değil elbise, hayvan, taş, çiçek ya da benzeri maddeler için sıkıntılı olan tipleri ve türleri vardır. Bu yazımızda insanlar tarafından merak edilen saç bitini ne öldürür, bitler nasıl öldürülür başlıklarını açıklamaya çalışacağız.

İnsan üzerinde yaşayan bitler kasık, vücut ve saç biti olmak üzere 3’e ayrılır. Saç bitleri ciddi manada kafa içerisinde ki kaşıntıların oluşumuna yol açarlar. Bu kaşıntı kişiyi sosyal olarak olumsuz yönde etkileyeceği gibi uyku sırasında da meydana gelerek uyku düzensizliğine yol açabilirler. Saç bitlerinin Afrika bölgesinde çeşitli hastalıklara sebep olduğuna şahit olunsa da, Amerika ve Avrupa’da böyle bir durumla karşılaşılmamıştır.

Saç Bitleri Nasıl Öldürülür?
Eskiden çeşitli zehir içeren sinek ya da böcek ilaçları ile öldürülen bitler günümüzde mayonez ya da bitkisel yollarla öldürülmeye çalışılmaktadır. Bunlar etkili ve başarı bir yöntem olarak görülse de en etkili yöntem silikon yağı ve dimetikon içermekte olan bit ilaçlarının kullanılmasıdır. Silikon yağı ve dimetikonun karşımı ile hazırlanan ilaç saça uygulandığında silikon buharlaşmakta dimetikon ise bitlerin nefes borularının kapanmasını sağlayarak nefes almalarına engel olmaktadır. Bu doğrultuda nefes alamayan bitler ölmektedir.

Hangi Bit İlacı Kullanılmalıdır?
Bizim bu yönde ki tavsiyemiz içerisinde sprey, şampuan ve tarak içeren temizlik seti PEDİKAP kullanılmasıdır. 100 ml’lik sprey şişesi kuru saçı tamamen ıslatacak şekilde 8-10 cm’lik mesafeden uygulandığında en az 15-20 dakika bekletilmelidir. Bizim tavsiyemiz 15-20 dakikadan daha fazla tutulması yönünde olup bu sayede bitlerin tamamen ölmesini beklemektir. Beklendikten sonra temizlik setinin içinde bulunan şampuan ile saç köpürtülür ve 3-5 dakika köpüklü bekletildikten sonra güzelce durulanmalıdır.

En son işlem ise saçın set içinde ki sık dişli tarakla iyice taranmasıdır. Burada dikkatli bir şekilde saç her yöne doğru olacak şekilde taranmalıdır. Beyaz bez ya da havlu üzerine doğru tararsanız ve bu havlu ya da bezi aralıklarla silkelerseniz hala bit dökülüp dökülmediğini farkedebilirsiniz. Ayrıca şampuan 10-15 gün aralıklarla kullanıldığında herhangi bir zarar içermez, aksine yeni bitlenmelere karşı sizlere koruma sağlar.

Pedikap ile saç biti temizliği hakkında detaya bu yazımızdan ulaşabilirsiniz https://sacbiti.com/sac-biti-nasil-temizlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018