Saç Bitinden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Saç bitleri özellikle okul çağında ki miniklerin ve dolayısıyla ailelerinin başına bela olan parazitlerdir. Aileler yavrularının bu sorundan bir an önce kurtulmalarının yollarını ararlar.

Bu yazımızda bitkisel saç biti temizleme yollarını sizler için sıralamaya çalışalım.

Mayonez
Tam yağlı olacak şekilde ki mayonezi tüm saç ve derisine uygulayarak streç film ile sarın. Ortalama 8 saat kadar saçınızda beklettikten sonra sökün. Şampuan ile güzelce yıkayarak sık dişleri olan tarak ile saçınızı güzel ve dikkatli bir şekilde yıkayın.

Sarımsak
Sarımsak bilindiği üzere bir çok problemin çözümü için çok etkili bir bitkidir. Çözüm olduğu konulardan biri de yazımızda bahsettiğimiz saç biti tedavisidir. Güçlü ve etkili kokusu bit ve sirkelerin yok edilmesinde gayet başarılıdır. 8-10 diş sarımsağı güzelce dövün ve macun haline gelmesini sağlayın. İçine 3 çay kaşığı limon suyu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı saç derisine güzelce uygulayın ve bu şekilde yarım saat kalmasını sağlayın. Süre bittiğinde duru ve sıcak su ile saçınızı yıkayın.

Bebe Yağı
Bir bebe yağı temin edin ve saçınıza güzelce diplerine yedirerek uygulayın. Ardından sık dişli bir tarakla tüm saçınızı tarayın. Bu sayede tüm bitler saçınızdan uzaklaşacaktır.

Vazelin
Yatmadan önce saç derinize kalınca bir tabaka vazelin uygulayın. Uyguladıktan sonra başınıza bone takın. Bir gece bu şekilde bekleyin. Sabah uyandığınızda saç ve diplerine bebe yağı sürün. Saçınızı sık dişli tarakla tarayın.

Saç bitleri savunma mekanizmalarını maalesef bu tarz malzemelere karşı geliştirmekte ve dirençli bir hal almaktadır. Dolayısıyla tam anlamıyla işe yarar denilemez fakat denenebilir.

Saç bitlerine karşı kesin çözüm arıyorsanız yapmanız gereken içeriğinde dimetikon isminde ki maddeyi barından bit ilaçlarını araştırmanızdır.

Dimetikon saç bitlerinin soluk borularını tıkayarak nefessiz kalmalarını ve böylece ölmelerini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018