Saç Biti Neden Olur ve Nasıl Uzaklaştırılır?

Saç biti, çoğunlukla okul döneminde ki çocuklarda görülen bir parazittir. Latincede Pedikulozis kapitis olarak bilinen bu varlıklar Türkçe’de baş biti olarakta tabir edilmektedir. Halk arasında çoğunlukla yalnızca bit ismi kullanılmaktadır. “Çocuğum bitlendi” gibi.

Bitin çeşitleri bulunur fakat halk arasında bu pek bilinen bir detay değildir. Bu parazitlerin kanatları yoktur. Uçma ve zıplama gibi özellikleri bulunmamaktadır. İnsanlarda bulunduğu gibi hayvanların üzerinde yaşamını sürdüren çeşitleri de vardır. Maymunlar, kemirici hayvanlar, toynaklı memeliler ve etçil memeler gibi türlerin üzerinde bolca bulunabilirler.

İnsan üzerinde bulunan üç çeşit bit vardır. Bunlar; baş biti, vücut biti ve kasık bitleri olmak üzere gruplandırılır.

Saç Bitinin (Baş Biti) Özellikleri
Erişkin olan bir saç biti ortalama 2-3 mm boyutlarındadır. İnsandan insana geçen bu parazitler ya kafa kafaya vererek, ya da ortak kullanılan malzemelerden geçiş sağlarlar. Kedi ve köpek gibi hayvanlardan insana geçmesi mümkün değildir. Saçın herhangi bir yerinde konuşlanan bitler burada bulunan saçlı deriden kan emerler ve bu şekilde yaşamlarını sürdürürler. Bitler temizlenmeden kendi kendilerine gitmez veya yok olmazlar. Temizlendikleri zaman ise büyük olasılıkla kulak arkalarında veya ensede bulunanlar unutulabilir. Bunun sebebi o bölgelerin temiz gibi durmasından kaynaklanmaktadır.

Bitler saçta bulundukları dönem içerisinde yumurtlarlar. Bu yumurtalara sirke ismi verilir. Boyutları ortalama 0,8mm civarında olup, elips şeklindedir.

Bu tarz bitler doğa da çok fazla yaşayamazlar. Yorgan, yastık gibi kumaşların üzerinde yaklaşık 1 ay kadar, açık havada ise 2-3 gün kadar hayatlarını sürdürebilirler. Tek bir bit 140 adet kadar sirkeyi dünyaya getirebilmektedir.

Bitler saçlı deride bulunurken, sirkeler saç tellerine yapışık dururlar. 15 gün kadar bu şekilde bekledikten sonra normal bir bit haline gelirler.

Pis insana bulaşır diye bir şey yoktur.
Toplumda “bit pis insana bulaşır, temiz insana bulaşmaz” algısı son derece yanlıştır. Asıl bunun tam tersi bit temiz saçı daha çok sever.

Hastalığa Sebep Olmazlar
Baş bitlerinin kişide oluşturduğu sıkıntılar kaşıntı ve kaşıntıyla birlikte olacak tahriş ve kanamadır. Bitler herhangi bir mikrop ya da virüsün bulaşmasına sebep olmazlar. Dolayısıyla herhangi bir hastalığın nedeni de değildirler. Yalnızca kaşıntılardan dolayı ciltte hasar oluşumuna ve bununla beraber enfeksiyon kapmasına yol açabilirler.

Bitler en çok çocukları hedef alsa da 7’den 70’e bütün insanlığı tehdit edebilirler.

Kişiden kişiye en çok kafa kafaya verilmesi doğrultusunda geçer. İşte en çok çocuklarda görülmesinin en büyük sebebi budur. Yetişkinlere ya çocuklardan ya da ortak kullandıkları yorgan, yastık, şapka veya benzeri eşyalardan bulaşır.

Baş bitleri için 15-38 C sıcaklık oldukça yeterlidir. Sirkeler ise 21-36 C sıcaklıkta ki bir ortamda gayet iyi gelişebilir.er

Saç bitlerinin teşhisi için parmaklarla saçı çok kısa mesafeli şekilde taramak gerekir. Parmaklarla saç tellerinin arası dikkatli bir şekilde araştırılmalı bit bulunduğunda ise mutlaka yok edilmelidir.

Bir sonraki bit nasıl anlaşılır başlıklı yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018