Saç Biti Nasıl Bulaşır?

Maalesef saç biti toplumda özellikle çocukları istila eden fakat her insanda görülebilecek bir sorundur. Halk arasında ki bir inanışa göre ise bit pis, kirli ve bakımsız insanlara bulaşır yönündeydi. Bu tamamen aslı olmayan ve yanlış bir düşüncedir. Çünkü az önce de belirtildiği gibi saç bitleri temiz, pis, çocuk, yaşlı, erkek veya kadın ayırt etmeksizin dünya üzerinde ki her insana bulaşabilir. Ancak kıvırcık ve sık saçlara bulaşmaktan yana değildir çünkü bu tipte ki saçlar onlar için oldukça zorludur.

Yediden yetmişe herkese bulaşan bit insanların inandığı gibi pis ya da kirli insandan ziyade temiz saçı daha çok sever. Çünkü amacı saç derisine ulaşarak buradan kan emmek olan bitler temiz saçta bu bölgeye daha hızlı ulaşır ve daha kolay kan emme faaliyetinde bulunur. Bitlenmenin en büyük belirtisi ise dayanılmaz derecede kaşınmaktır. Yani bitlenen birinin bunu anlamaması imkansız denilebilir. Özellikle ense ve kulak arkalarında daha fazla bulunur ancak temizleme esnasında insanlar bu bölgelerin temiz olduğunu düşünerek çok fazla önemsemez. Dolayısıyla temizlik işlemini de tam anlamıyla yerine getirememektedir.

Saç biti bulaşıcı bir problemdir ve çoğunlukla bitli olan biriyle kafa kafaya verilmesi sonucunda anlık şekilde bulaşır. Bunun dışında ortak kullanılan şapka, bandana, eşarp, tarak, yastık, yatak veya yorgan gibi bir çok eşyadan bulaşabilir. Örneğin sizden önce sinema koltuğuna oturan birinde bit varsa ve siz ondan sonra ki seansta aynı koltuğa oturursanız bulaşma riski oldukça yüksektir. Özellikle kalabalık mekanlarda örneğin kreş, okul ya da oyun parkı gibi alanlarda çocukları etkisi altına almaktadır.

Bir Kişinin Bitlendiği Nasıl Anlaşılır?
Az önce üst kısımda da bahsedildiği üzere bitin anlaşılması hiç zor değildir ve tek belirtisi vardır. Kişinin saç dipleri tabiri caizse delirtecek derecede kaşınır ve oldukça zor duruma sokar. Kişi temizleme işlemini geciktirdiği taktirde çok fazla kaşınarak saç diplerini tahriş ederek yaralayabilir. Bu durumda bit farkedildiği gibi gereken temizleme işlemleri yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018