Saç Biti Nasıl Anlaşılır?

Saç biti nasıl anlaşılır şeklinde ki yoğun soru ve aramalara istinaden sizleri bu yazımızı hazırlayarak bilgilendirmeyi tercih ettik. İnsanın saçlarının aralarına sızarak kafa derisinden kam emme suretiyle yaşamını sürdüren bit, çeşitli türlerde görülebilen parazitlerdir. Böcek familyasından olan bu parazitler 6 bacaklı olup, gri renge sahiplerdir. İnsan başına konuşlanarak 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde ortalama 5-6 kez saçlı deriden kan emerler. Böcek ailesinden olan bu canlılar bulaştığı kişiyi psikolojik anlamda olumsuz yönde etkileyerek, ciddi derecede strese sokmaktadır.

Bitler Nasıl ve Nereden Gelirler?
Herhangi bir bitin neden, nasıl ve nereden geldiklerine yönelik herhangi bir net bilgi olmasa da, kainat üzerinde insanların olduğu her dönemde bitlerle de karşılaşılmıştır. İnsan ve hayvanları olumsuz etkileyen bu varlıkların erkekleri dölleme, dişileri ise yumurtlama ile görevlidirler. Bit yumurtasına “sirke” ismi verilmekte olup, sirkeler saç tellerine yerleşirler. Boyutları çok küçük olduğundan dolayı kolay fark edilemeyebilir. Saç tellerine yapışmış olan sirkelerin tespit edilebilmesi için çok titiz bir şekilde derin tarama yapılmalıdır. Hatta saç telleri tek tek el veya tarak gibi bir alet ile kontrol edilebilir.

Saç Biti Kimlere Bulaşır?
Sitemiz üzerinde bulunan daha önce yazdığımız yazılarımızda da üzerine basarak belirttiğimiz en önemli husus bitin hangi insanlara bulaştığı konusudur. Çünkü çoğu kişi bitlerin kirli ve bakımsız insanları seçtiğine inanmaktadır. Bu ciddi anlamda yanlış ve alakası olmayan bir düşünce olup, bu mantıkla yaklaşılan bitlenmiş insanların psikolojilerini ciddi anlamda bozarak, strese sebep olmaktadır. Çünkü hiç bir bitin temiz ya da kirli insan gibi ayırım yapması mümkün değildir. Hatta temiz olan saçı daha çok sevmekte çünkü bu tarz saça kolay yerleşebildiği gibi çok daha kolay bir şekilde beslenmektedir.

Temiz ya da Kirli İnsan Diye Tercih Yapma Şansları ya da Özellikleri Yoktur!
Bu konuya bir başka örnek vermek gerekirse şu şekilde yaklaşabiliriz. Her zaman dediğimiz gibi saç bitleri insan başından kan emerek beslenir. Saçta ya da kafada bulunan mikrop ya da herhangi bir pisliği tespit edip tüketerek yaşayamazlar. Yani kirli veya temiz saç asla ve asla umurlarında değildir. Bitlerin tercih etmeyeceği tek saç tipi kıvırcık saçlardır. Bu tipte ki saça girmek ve beslenmek son derece zor olduğundan dolayı zaman kaybetmek ve hatta kana ulaşamayacakları için çaresiz bir şekilde kalmak istemezler. Buna istinaden bitlenmiş birini gördüğünüzde bitlendi ise temizliğine dikkat etmiyormuş gibi düşüncelere kapılmak yanlıştır. Bu düşünceyi birebir kişi ile paylaşmak ise hem onu kırabileceği gibi hem de kendisini kötü hissettirmeye neden olacaktır.

Sirkeler 10-15 Günlük Bir Zamandan Sonra Normal Bit Halini Alırlar
Bitlerin yumurtalarına sirke ismi verildiğinden bahsettik. Sirkeler 10-15 günlük bir yumurtalık dönemi geçirdikten sonra normal bit halini alarak erişkinler gibi kan emmeye başlarlar. Bit yavrusuna yavşak ismi verilir. Yani bir çok kişinin argo olarak kullandığı yavşak kelimesi aslında bit yavrusu anlamına gelmektedir.

Saç Biti Nasıl Uzaklaştırılır?
Öncelikle evde, iş yerinde veya okulda bitlenen biri mevcut ise bu kişinin kullandığı şapka, tarak, yastık, bandana, yorgan ya da benzeri malzemeler ortak kullanılmamalıdır. Kullandığınız taktirde size de bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca bu kişinin saçında ki bitlerin temizlenmesi bu sorundan tamamen kurtulmuş olmanın anlamını taşımamaktadır. Onun kullanmakta olduğu eşyaları kaynatmak ve yıkamak gerekir.

Bitlenen Kişinin Yapması Gereken Hususlar
– Aynı ortamda bulunduğunuz tüm kişilerin saçları da hassas bir taramadan geçirilmelidir.
– Bitlenen kişiler tarafından kullanılan yorgan, yastık, baş örtüsü, bandana, tarak veya benzeri malzemeler mümkünse kaynak bir su içerisine konularak bekletilmelidir.
– Bu şekilde yıkanamayan ya da kaynatılmayan eşya ya da malzemeler ise bir poşetin içine konularak hava almaması sağlanmalıdır.
– Bulunulan ortam güzel ve detaylı bir şekilde elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.

Sizler için hazırladığımız saç biti neden olur başlıklı yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018