Bitin Zararları Nelerdir?

Bitin zararları nelerdir başlıklı yazımızda bitlenen kişilerin yaşayacağı psikolojik sıkıntılardan ve bitlerin yaşam kalitesini düşürmeye etken olduğu sebeplerden bahsedeceğiz.

Bitlenen Kişi Psikolojik Olarak Kötü Etkilenir
Öncelikle bilinmesi gerekenlerden en önemlisi saç bitinin psikolojik olarak insanları olumsuz etkilediğidir. Aslında bunun sebebi de bit değil bitlenen kişiye çevresinde ki insanların değişen bakış açısıdır. Bitlenmiş, kirli demek ki, bit öyle temiz insana bulaşmaz, pis insana bulaşır gibi sözler ve düşünce tarzı bite maruz kalan insanın moral olarak çökmesine ve kendini dünyanın en pis insanı gibi düşünmesine neden olur. Bu düşünce tarzı kötü olduğu gibi tamamen yanlış bilinen sebeplerden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla hiç yok yere insanların psikolojisini bozarak kendisini kötü hissetmesine ve yerin dibine girmesine neden olmaktadır. Arkadaşlar tüm yazılarımızda bu konudan ciddi bir şekilde bahsetmiş olmamız rağmen herkesin öğrenmesi için tekrar tekrar irdeliyoruz. Bu parazitler temiz ya da kirli insan ayrımı yapmaksızın herkese bulaşırlar. Hatta çocuk,genç, yetişkin, erkek ya da kadın demeden nefes alan saçı olan tüm insanlığı tehdit ederler.

Kan Emerek Yaşamlarını Sürdürürler!
Bitlerin gereksinim duyduğu şey hayatlarını sürdürebilmeleri açısından insan kanıdır. Ve bu kanı temin etmek için kirli ya da temiz insan diye ayırım yapma lüksleri de yoktur. Sadece kıvırcık saçları olan insanların saç derilerine ulaşmak zor olduğu için tercih etmeyebilirler. Diğer tüm insanları hedef almaktadırlar. Bitin aa pis saç dur bulaşayım dediğini düşünsenize? Hiç mantıklı geliyor mu size? Böyle bir düşüncesi olması imkansızdan daha öte. Anlık bir durumda yapabildiği tek şey kafadan kafaya ayırt etmeksizin geçmektir. Kafadan kafaya diyoruz çünkü bitlerin bulaşmasında ki en büyük sebep özellikle çocuklarda kafa kafaya verilmesidir. Özellikle oyun oynarken, boğuşurken ya da okulda herhangi bir aktivite sırasında bitli olan biriyle kafa kafaya verilirse geçer. Bitler uçamaz, zıplayamaz. Sadece yürürler. Demek ki bu sadece yakınlık oluştuğunda geçebilen bir böcek türüdür.

Yumurtlayarak Çoğalırlar
Bir bit insan saçından günlük olarak ortalama 4-5 kez kan emer. Yaşamını sürdürebilmesi için buna muhtaçtır. Kan emmenin yanı sıra yumurtlayarak çoğalırlar. Bitlerin yumurtaları sirke ismi ile ifade edilir. Bu yumurtalar saç derisi değil saç tellerine yapışarak 15 gün kadar beklemektedirler. 15 gün sonra ise yumurtalarından çıkarak erişkin hale gelirler. Bu erişkinlere yani bit yavrularına ise yavşak ismi verilir. Bitler yaşamlarını sürdürebilmek için insan saçına gereksinim duyarlar çünkü açık havada kaldıklarında yalnızca 3 gün yaşayabilirler. Sirkeler ise açık havada 15 gün kadar kalabilirler.

Saç bitleri maalesef saçın tekrar tekrar yıkanması veya herhangi bir temizlik ürünü kullanılması ile yok edilemezler. Aşırı kaşıntılara sebep olan bu bitler insanı çileden çıkaracak düzeye gelebilmektedir. Bitlerin tahrip edilerek uzaklaşmasını sağlayacak en iyi ürün dimetikon maddesi içeren saç biti ilacı ve şampuanı kullanılmasıdır.

Saç Biti Temizliği Nasıl Yapılır?

Az önce dimetikon içeren saç biti ilaçlarının bitleri tahrip ederek saçın temizlenmesine olanak tanıdığından bahsetmiştik. Eskiden maalesef bu tarz ürünler söz konusu olmadığından çeşitli yöntemler uygulanmaktaydı. Örneğin böcek ya da sinek ilaçları kullanılmasındaki amaç kafada ki bitlerin yok edilmesiydi. Fakat bu tarz ilaçlar zehir içerikli olduklarından dolayı tehlikeli olabilmekteydi. Günümüz teknolojisinde yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda dimetikon (dimeticone) maddesinin silikon ile birleşmesi sonucunda bit ilacı oluşturulmuştur. Bu bileşim bitlerin yok edilmesine yönelik son derece etki etmekte ve faydalı bir üründür.

Bu konuda sizlere tavsiyemiz Türkiye’de üretilen ve devamlı saç hastalıklarına karşı yeni ürünler geliştirerek insanlara faydalı olan Hair pharma’nın pedikap ürününün kullanılmasıdır. Bu ürün hem bitleri yok edebildiği gibi hem de 1 yıl boyunca tekrar bitlenmemesini sağlamaktadır.

Bit Neden Olur? başlıklı yazımızın da dikkatinizi çekeceğini düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018