Bit Neden Olur?

Bit neden olur veya nasıl olur aramalarına istinaden bu yazıyı sizler için hazırlamaya karar verdik arkadaşlar. Tarihin ilk günlerinden bu yana var olan bitler, günümüzde tüm dünyada halen varlığını sürdüren bir problemdir. Geçmiş zamanlarda ünlülerin, akademisyenlerin ve hatta preslerle, leydilerin de görgü derslerinde yerini almış ciddi bir sorundur.

Yaşamlarını sürdürebilmek adına bir başka canlıya ihtiyaç duyarlar. Besin kaynakları insanların kafasından elde ettikleri kandır. Saç bitleri uçamaz, zıplayamaz ve insanlardan çok uzakta yaşayamazlar. Saçınızı yıkadığınız ya da taradığınız esnada ise zarar görmemek ve saçtan uzaklaşmamak için saç tellerine sıkıca yapışırlar.

Saç Biti Kirli İnsana mı Bulaşır?
Tarihten bu yana insanlar birinin bitlendiğini duyduklarında o kişinin pis, kirli ve bakımsız olduğunu düşünmektedir. Mesela şu an yan komşunuzun oğlunun bitlendiğini duyduğunuzu farzedin bu yazıyı okuyan her 100 kişiden 90’ı onun pis olduğunu ve hiç yıkanmadığını düşünecektir.

Alt kısımda eklediğimiz video da saçında yüzlerce bit olan bir çocuk göreceksiniz. Bu videoya gelen yorumların çoğu “hiç mi yıkanmadın?” , “bu ne pislik” , “çocuğu hiç mi yıkamadınız?” şeklindedir.

Aslında bitlenmenin temizlikle, yıkanmakla veya bakımla hiç mi hiç alakası yoktur. Bit birinin saçına bulaşırken bakayım bu kişi temiz mi ona göre bulaşayım diye düşünecek bir zekaya sahip değildir. Amaç sadece yeni bir insan başına göç etmektir.

Bitler kişiden kişiye baş başa vermek suretiyle geçebildiği gibi ortak kullanılan bandana, şapka, tarak, toka, yastık ya da benzeri araçlar ile de bulaşabilirler.

Tabiatta bir çok türde bit bulunmaktadır. Bunlar insanda, hayvanlarda, ağaçlarda ve hatta taşlık alanda yaşayabilen çeşitli tipte ki bitlerdir.

İnsan üzerinde bulunan bit türü 3’e ayrılır.

Baş biti
Yalnızca insan saçına bulaşıp saçlı derinin üzerine konuşlanır ve günlük olarak bir kaç kez kan emerek yaşamını sürdürmeye devam ederler. İnsanlar üzerinde en sık karşılaşılan bit türüdür. Özellikle çocuklarda bulunan bu grupta ki bitler öğrenciler üzerinde kafadan kafaya bulaşarak etkinliklerini gösterirler.

Vücut biti
İnsan vücudunda bulunup sıklıkla kasık bölgesinde karşılaşılmaktadır. Fakat diğer kıl bulunan bölgelerde de görülebilirler. Özellikle yoğun kıllı olan anüs bölgesinde bitlerden kaynaklı enfeksiyon olabilir.

Kasık biti
Yengece benzeyen altı ayaklı parazitlerdir. Boyutları 1-2mm boyutunda olan bu grup vücut dışında da hayatlarını sürdürebilir.

Sizin için hazırladığımız saç biti nasıl anlaşılır başlıklı yazımızı da incelemek isteyeceğinizi düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Biti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Temizlenir © 2018